Дактилоскопія по франківськи
02.03.2016 р. «добровільно», в супроводі оперативних працівників поліції у Івано-Франківське відділення поліції «прийшла» Особа. Після скандалу на КПП з черговим, все ж таки черговий визнав, що Особа знаходиться в відділі поліції, у журналі відвідувань та доставлених зареєстрували Особу. При зустрічі з Особою в кабінеті оперативників дізнався, що у Особи відібрали відбитки пальців рук та сфотографували на телефон. Виявилось, що «правоохоронці» Особу не затримували (протокол відсутній), вони просто «бесідують». На питання про «фото і пальці» просто мовчали – «така звичка».
Із аналізу ч. 2 ст. 26 Закону України «Про національну поліцію», під час наповнення баз (банків) даних, визначених у пункті 7 частини першої цієї статті, поліція забезпечує збирання, накопичення мультимедійної інформації (фото, відео-, звукозапис) та біометричних даних (дактилокартки, зразки ДНК). Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про національну поліцію» вбачається, що накопичення мультимедійної інформації (фото, відео-, звукозапис) та біометричних даних (дактилокартки, зразки ДНК) можливо здійснювати щодо осіб, затриманих за підозрою у вчиненні правопорушень (адміністративне затримання, затримання згідно з дорученнями органів правопорядку, затримання осіб органами досудового розслідування, адміністративний арешт, домашній арешт). Із вказаного вбачається, що тільки у випадку «затримання» та «арешту» особи, співробітники поліції мають право «зняти відбитки пальців рук» та «здійснити фото, відео, звукозапис». Що стосується зразків ДНК, то на нашу думку, співробітники поліції можуть збирати такі зразки тільки за рішенням суду чи добровільної згоди особи та зберігати їх, а не накопичувати.
Отримання зразків для експертизи регулюється ст.ст. 245, 241, 160-166 КПК України. Відповідно, проводиться за постановою прокурора, слідчого судді/суду, при цьому складається протокол.
Що стосується «дактилокартки особи» то така інформація є інформацією про фізичну особу. Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про інформацію», інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.
Я звичайно не проти дій нової поліції якщо вони направлені на забезпечення законності і правопорядку, але дії повинні відповідати закону.
|