Вівторок, 23.04.2024, 14:03
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
Мої статті [120]
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 79

Квартири Івано-Франківськ

Продаж, купівля нерухомості в Івано-Франківську

Український каталог сайтів
Дошка оголошень нерухомості Івано-Франківська
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

ПРАВО НА УКЛАДЕННЯ УГОДИ ПРО ПРИМИРЕННЯ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ.

Лотоцький Михайло Васильович

Доцент кафедри кримінального права і процесу

Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького, кандидат юридичних наук.

 

ПРАВО НА УКЛАДЕННЯ  УГОДИ ПРО ПРИМИРЕННЯ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ.

 

Процеси демократизації в суспільстві, безумовно, пов’язані з проведенням відповідних законодавчих реформ з метою створення реального механізму забезпечення прав людини і громадянина. Забезпечення цих прав  знайшло відображення у кримінальній та кримінально-процесуальній галузях права, зокрема, в Кримінальному процесуальному кодексі України (долі - КПК-2012). Наділення  в ньому учасників сторін  обвинувачення та захисту рівними правами є яскравим підтвердженням прагнення законодавця наблизити норми вітчизняного законодавства до  європейських норм. Інститут угод у кримінальному судочинстві є втіленням  концепції відновлювального правосуддя. Зазначена концепція судочинства покликана сприяти  досягненню консенсусу між його сторонами, врегулюванню соціального конфлікту. Головна мета інституту угод в кримінальному провадженні не встановлення істини у справі а задоволення інтересів сторін.

Одним із нововведень КПК-2012 є кримінальне провадження на підставі угод. Угоди у кримінальному провадженні (процесі) уже давно застосовуються в країнах як дальнього [5, с. 37] так і ближнього зарубіжжя [3, с. 68].

 Однак в Україні  цей інститут (угоди в кримінальному провадженні), на відміну від цивільного процесу,  є новим та чужим для процесу кримінального та викликає критичні зауваження та неоднозначні оцінки у спеціалістів.

Ст. 468 КПК-2012 передбачає два види процесуальних угод  у кримінальному провадженні:

-                     угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим;

-                     угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання вини [2].

Слід зазначити, що перелічені вище види угод суттєво відрізняються від процедури «медіації»,  коли у ході кримінального провадження прокурор або орган дізнання, а також слідчий суддя  або суд за власною ініціативою та за згодою обвинуваченого (підсудного) і потерпілого може направити справу до організації чи установи або приватного медіатора для вирішення її по суті.

В  ч. 3 ст. 469 законодавець передбачив випадки укладення угод про примирення, вони укладаються: щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості та у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення. Не укладається угода про примирення у кримінальному провадженні щодо тяжких та особливо тяжких злочинів за винятком кримінального провадження у формі приватного обвинувачення. Зміст угоди про примирення повинен відповідати ст. 471 КПК-2012 [2].  

Укладення угоди про примирення може ініціюватися в будь-який момент після повідомлення особі про підозру і аж до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку. Отже право на укладення угоди про примирення виникає з моменту повідомлення про підозру і закінчується з виходом суду до нарадчої кімнати.

Ініціаторами (суб’єктами) укладення угод можуть виступати тільки потерпілий, підозрюваний або обвинувачений. Домовленості стосовно угоди про примирення можуть проводитися самостійно потерпілим і підозрюваним чи обвинуваченим, захисником і представником або за допомогою іншої особи, погодженої сторонами кримінального провадження. Не можуть ініціювати укладення угод про примирення та домовлятися про її зміст  слідчий, прокурор чи судді. Обов’язком цих осіб є проінформувати підозрюваного (обвинуваченого) та потерпілого про їхнє право на примирення, роз’яснити механізм його реалізації та не чинити перешкод в укладенні угоди про примирення. На нашу думку,  слідчий, прокурор повинні при ознайомлення сторін кримінального провадження з їхніми правами письмово повідомити та роз’яснити  їм про право укласти угоду (угоди) про примирення.

Відповідно, до  п. 8 ч. 2 ст. 65  КПК-2012  особи (захисник, представник та інші особи), які брали (беруть)участь в укладенні та виконанні угоди про примирення у кримінальному провадженні, не можуть бути допитані як свідки щодо обставин, які стали їм відомі у зв'язку з участю в укладенні та виконанні угоди про примирення [2].

 Зі ст. 55 КПК-2012 потерпілим у кримінальному провадженні може бути як  фізична так і юридична особа [2]. Відповідно, угода про примирення може укладатися з представником юридичної особи.

Якщо кримінальне провадження здійснюється стосовно однієї особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні кількох окремих кримінальних правопорушень, серед яких є тяжкий чи особливо тяжкий злочин і злочин невеликої тяжкості, внаслідок вчинення якого потерпілому було завдано шкоди, угоду про примирення може бути укладено щодо злочину невеликої тяжкості [4].

Якщо у  кримінальному провадженні беруть участь кілька потерпілих від одного й того ж кримінального правопорушення, угоду може бути укладено лише з усіма потерпілими. При цьому укладається одна угода, у якій може бути зазначено різні вимоги потерпілих до підозрюваного  (обвинуваченого)

У кримінальному провадженні  в якому беруть участь кілька потерпілих від різних кримінальних правопорушень а згоди щодо укладення угоди досягнуто не з усіма потерпілими, угоду може бути укладено з одним чи кількома потерпілими. У такому випадку угода про примирення укладається з кожним потерпілим окремо.

Якщо сторонами (стороною) угоди про примирення є неповнолітні, недієздатні, обмежено дієздатні то в такому випадку угода укладається за участю законних представників (опікунів). Якщо у кримінальному провадженні відповідно до  ст. 52 КПК-2012 [2] участь захисника є обов’язковою то він повинен брати участь в  укладенні угод про примирення. За наявності згоди законного представника особа яка досягла шістнадцятирічного віку може самостійно укласти угоду про примирення.

Отже, ініціювати укладення угод про примирення у кримінальному провадженні мають тільки потерпілий, підозрюваний, обвинувачений. Ці особи своє право на укладення угоди про примирення можуть делегувати представникам, захисникам та іншим особам. Не можуть ініціювати укладення угод про примирення та домовлятися про її зміст  слідчий, прокурор та судді.

Запровадження інституту кримінального провадження на підставі угод безперечно сприятиме зниженню навантаження на органи досудового розслідування та суду, зекономить час  та розширить можливості сторін у рамках здійснення кримінального провадження. Однак, на нашу думку, слід більш детально врегулювати виконання угод про примирення. Зокрема, ми вважаємо, що угода про примирення може бути  укладена тільки після відшкодування шкоди заподіяної злочином. Відповідно, ч. 1 ст. 469 КПК-2012 «Ініціювання та укладення угод» пропонуємо викласти у такій редакції: Угода про примирення може бути укладена за ініціативою потерпілого, підозрюваного або обвинуваченого тільки після відшкодування шкоди заподіяної злочином. Домовленості стосовно угоди про примирення можуть проводитися самостійно потерпілим і підозрюваним чи обвинуваченим, захисником і представником або за допомогою іншої особи, погодженої сторонами кримінального провадження (крім слідчого, прокурора або судді).

 

 

  1. Кримінальний кодекс України Закон України від 05.04.2001 № 2341-III [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2341-14
  2. Кримінальний процесуальний кодекс України Закон України від 13.04.2012 № 4651-VI [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651а-17

3.      Кувалдина Ю.В. Предпосылки и перспективы развития компромиссных спосо­бов разрешения уголовно-правовых конфликтов в России: Дисс. ... канд. юрид. наук. - Са­мара, 2011. - 272 с. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://kalinovsky-k.narod.rU/b/ киуаІсІіпа_2011 /2-3.html

  1. Про деякі питання здійснення кримінального провадження на підставі угод. Інформаційний лист Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-1679/0/4-12 від 15.11.2012. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://sc.gov.ua/ua/informacijni_listi.html

5.      Шаталов А.С. Заключение досудебного соглашения о сотрудничестве: правовая рег­ламентация, достоинства и недостатки // Журнал российского права. - 2010. - №. 5. - С. 35 - 44.



Джерело: http://lector-lmw.ucoz.com/
Категорія: Мої статті | Додав: lotockiymw7125 (08.03.2013) | Автор: Михайло E
Переглядів: 5971 | Коментарі: 4 | Теги: угода про примирення, адвокат, потерпілий, обвинувачений, Злочин, підозрюваний, захисник, прокурор, слідчий, судді | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 1
1 apediaLag  
0
<a href=http://dapoxetin.buzz>priligy and viagra combination</a> Therefore, Calvin can only abandon the compassion in his heart at this moment

Ім`я *:
Email *:
Код *: